header banner
Default

Koin Bülteni: Aptos Coin Nedir? APT Nasıl Alınır?


Herkesin konuştuğu merakla beklenen yeni Katman-1 (L1) blockchain’i Aptos (APT) hakkında detaylı bilgileri haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Aptos (APT) Coin Nedir?

VIDEO: Aptos (APT) Nedir? APT Coin Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
Bitlo

Aptos, kullanıcılara daha fazla ölçeklenebilirlik, güvenlik ve kullanılabilirlik imkanı sağlayan Katman-1 üzerinde geliştirilmiş yeni bir blockchain’dir. Aptos’un ana ağı 12 Ekim‘de çalışmaya başladı. Yazılımcılar ve geliştiriciler için diğer blockchainlere kıyasla Aptos’un en öne çıkan özelliğinin “Move” kodlama dili olduğu öne sürülüyor.

Move, geliştirici dostu ve aynı zamanda varlık yönetimi için koruma sağlayan yapısıyla birçok geliştiricinin dikkatini çekiyor. Uzun zamandır yerel ağlarında ciddi problemler ile uğraşan Solana (SOL) gibi büyük projelerin geliştiricilerinin Aptos ana ağına geçişin yollarını araştırdıkları biliniyor.

Ağın güvenlik önlemlerinin yanı sıra gelişmiş ölçeklendirebilirlik teknolojisi sayesinde Aptos’un ağ üzeirndeki işlem ücretlerinin 0,000001 dolar gibi küçük bir rakam olması planlanıyor. Eğer Aptos ağı vadedildiği gibi çalışırsa 0,4 dolarlık işlem ücreti ile Cardano, 0,5 dolarlık işlem ücretiyle BNB Chain, 0,6 dolarlık işlem ücretiyle Fantom gibi bir çok blockchain’i geride bırakacak gibi duruyor.

Aptos ağı Hisse Kanıtı (Proof of Stake) mekanizması ile çalışıyor. Aptos veri işleme sistemi esnek anahtar yönetimi ve hibrit saklama seçeneklerini beraberinde getiriyor. Aptos ağı bu özellikleri sayesinde imza öncesi işlem şeffaflığının ve pratik hafif istemci protokollerinin yanı sıra daha güvenli bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedefliyor.

Aptos blockchain yapısı, yüksek verim ve düşük gecikme süresi sağlamak adına işlem sürecinin en temel aşamalarında ardışık ve modüler bir yaklaşım kullanır. İşlem yayma, blok meta-veri sıralama, paralel işlem yürütme, toplu depolama gibi özelliklerin tümü eş zamanlı olarak çalışır. Şuanda Aptos ağı hem güvenliğini koruyup hem de aynı zamanda saniyede 160.000 transferi (TPS) işleyebiliyor. Verimliliği daha da artırmak için iş birlikçi bir planlayıcı sayesinde Aptos, ağındaki belirli işlemlere öncelik veriyor ve temel doğrulama akışı verimli bir şekilde çalışıyor.

Çok aktif bir topluluğa çok sayıda yatırımcı ve benzersiz mühendislik yapısına sahip Aptos, diğer Katman-1 blockchainlere göre yenilikçi özellikler barındırıyor. Ekip süreç içerisinde sözlerini yerine getirmesi durumunda Aptos’un, mevcut Katman-1 projelerinden çok farklı yerlere gelmesi bekleniyor.

Aptos Token Ekonomisi

VIDEO: APTOS (APT) Projesi Nedir? Gelecek Beklentisi Nelerdir?
Fexobit

Ana ağ üzerinde sağlanan toplam Aptos arzı 1 milyar adettir. Aptos token, 8 basamaklı bir yapıya sahiptir. Nasıl ki Bitcoin’in en küçük birimine SAT deniyorsa, Aptos’un en küçük parçasının da Octa olarak adlandırılmasına karar verilmiştir.

Topluluk: 510,217,359.767 milyon adet token

Temel Katkıda Bulunan Geliştiriciler: 190,000,000.000 milyon adet token

Aptos Foundation: 165,000,000.000 milyon adet token

Yatırımcılar: 134,782,640.233 milyon adet token

Ekip tarafından paylaşılan bilgilere göre Aptos için ilk dönem stake ödül oranı maksimum %7 olacak. Stake ödül oranı yılda %1,25 azalacak şekilde ayarlanmıştır. Stake oranı minimum %3,25‘e düşebilmektedir.

Aptos Coin Nereden Alınır

VIDEO: APTOS EKOSİSTEMİNİ KAÇIRMA | MEME Tokenlar Petra Cüzdan ve NFT Market
Coin Muhendisi

Aptos, yazının kaleme alındığı esnada bilindik hiçbir borsada listeli değildir. Binance, FTX ve Huobi gibi önde gelen borsalar Aptos’u (APT) 19 Ekim Çarşamba günü listeleyeceklerini duruldular. Popüler kripto para borsası Binance, APT/BTC, APT/BUSD ve APT/USDT işlem çiftleri ile güvenli bir şekilde alım satım hizmeti verecektir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Sources


Article information

Author: Andrea Woodward

Last Updated: 1704592202

Views: 1535

Rating: 4.5 / 5 (105 voted)

Reviews: 97% of readers found this page helpful

Author information

Name: Andrea Woodward

Birthday: 1921-06-13

Address: 266 Michael Oval, Farmertown, AL 75961

Phone: +4299417018661415

Job: Blockchain Developer

Hobby: Telescope Building, DIY Electronics, Sewing, Bowling, Archery, Horseback Riding, Fishing

Introduction: My name is Andrea Woodward, I am a vibrant, Open, candid, accessible, audacious, receptive, venturesome person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.