header banner
Default

Dump dan Pump Nedir? Dump di Kripto Para Nedir?


Table of Contents

  Kripto paraların hayatımıza girmesi ile birlikte pump ve dump terimlerini de sürekli duyar olduk. Kripto para borsasında sıklıkla kullanılan bu terimlerin ne anlama geldiği insanlar tarafından merak edilmektedir.

  Pump ve Dump Nedir?

  Kripto paralara ilgi duyan kişiler tarafından pump ve dump terimleri sıklıkla duyulan terimlerdir. Bitcoin kripto para birimlerinden bir tanesidir. Bu paranın insanların ilgisini çekmesi ile birlikte yeni terimlerde duyulmaya başlamıştır. Kripto paraların değerinin her geçen gün artması yatırımcıların bu alana yönelmesine neden olmuştur.

  Pump Türkçe karşılığı yükseltmek demektir. Dump kelime karşılığı ise düşürmek anlamına gelmektedir. Pump ve dump işlemleri dahilinde bir coine aynı anda birden fazla kişinin dahil olması halinde organize olarak alım ve satım işlemleri yapılır.

  Pump ve dump işlemleri tek kişi ile yapılmaz. Çünkü buradaki amaç yüksek miktarlarda coinlerin satın alınmasıdır. Bu sebeple bu uygulama genellikle grup şeklinde yapılmaktadır. Grup olarak alınan coinlerin kripto para birimi fiyatları artış göstermektedir. Bu durum pump olarak isimlendirilmektedir. Fiyatın zirvede olduğu anda coinlerin yüksek fiyatlardan satılması ise dump olarak isimlendirilmektedir.

  Kripto Parada Dump Yapabilir Ne Demek?

  Pump ve dump uygulamaları her zaman olumlu olarak sonuçlanmamaktadır. Oluşturulan gruplara katılım için kimi zaten ücretler alınabilmektedir. Bunun yanında pump ve dump işlemlerinde grup yöntecilerinin tercihleri daha büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle tecrübesiz olan yatırımcıların kar etmesi oldukça zor bir hale gelebilir. Hatta zarar eden kişiler de görülebilmektedir. Bunun yanında grup yöneticileri her zaman kar elde etmektedir.

  Sources


  Article information

  Author: Thomas Adams

  Last Updated: 1703144042

  Views: 789

  Rating: 4.6 / 5 (87 voted)

  Reviews: 93% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Thomas Adams

  Birthday: 1982-02-16

  Address: 651 Chapman Spur, East Jaclynberg, ID 80598

  Phone: +4883347192702103

  Job: Virtual Reality Developer

  Hobby: Dancing, Baking, Rowing, Magic Tricks, Billiards, Raspberry Pi, Yoga

  Introduction: My name is Thomas Adams, I am a honest, proficient, brilliant, unswerving, accessible, multicolored, ingenious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.